بـنــام خــدا (ج)

دوستان همدل و همزبان را درود و سلام تقديم باد!
يادآور ميشوم كه با كمال تاًسف مرگ نابهگام جناب محترم مرحوم عبدالغفور برادر جوانمرگ ( راحله جان يار) شاعره والامقام و پروين صفت ، قلب ما را نيز جريحه دار ساخت كه بدين وسيله حضور محترمه راحله يار و نسيمه جان ابراهيمي و عموم فاميل فرهنگ پرور شان اظهار تسليت نموده ، خود و همه فاميل خود را در ان غم و اندوه شريك ميدانم.انا لله و انا الیه راجعون ! 
و اينك غزل مهروطن را كه مهر و محبت آن از قلب خونين و مالامال از عشق سرچشمه گرفته ، بفرمايش ارجمند گران ارج و پرافتخارم  محترم استاد فهيم عزيز تقديم مينمايم. اميد است كه امروز آنهمه ناله ها و فرياد ها و زجه هاي ملتمسانه و التجا گويانم بخاطر صلح و آرامي وطن، و ملت داغديده ما جامه ً عمل پوشيده باشد. و انشاالله كه خداوند بي نياز(ج) دعاي اين مستمند و زجر كشيده از دشمنان وطن و وطن فروشان قرن ۲۰ به اجابت نزديك شده باشد.

مهر وطن

اي وطـن دارم امـيـد تـا مـاه رخشان بينمت 

جـلـوه گـاه مهر و الفت مهد انسان بينمـت

پـيـکـر زخـمـيـت در دسـت  سفـيها شد نژند

دشمنت خوار و زبون رشک گلستان بينمت

جان من هسـتي ی من فخر و وقار من توئي

در مـيان دوست و دشمن فخر دوران بينمت

در جـهـان نـبـود به مثل حُب تو در قلب من

مـونـس شـب هـاي غربت مرهم جان بينمت

تاج و تخت و سلطنت هرگز نمي خواهد دلم

خـادم درب تو گردم ، دور ز طـوفـان بـينـمت

مـظـهـر آزادگـي در مهـر تـو پـايـنـده اسـت

بـر سـريـر گـلشـن دل شـاه شـاهـان بـيـنمت

جـمـله ذرات وجــود از ذکـر تـو غافل نـبود

در وفايت جان خود را من به قربان بـيـنمت

بـيـنـمـت در پـرتـو صـلح و صفا خرم چنان

طـالـع عـصر نوين ، نادر به دوران بـينمت

آسـتـانـت پـر گـل و ايـزد نـگـهـبـانـت شود

تـابـش خـورشـيـد را در بـاد و باران بينمت

جـز ً ايـمـانم تـوئي اي کـشـور خونين کـفن

مـزرع سـبـز فـلک چـون آب حيوان بينـمت

چـون خـليلي عاشق جانباز تو زرغـون بود

عاشق دل سوخته ات را سخت پيمان بينمت

الحاج محمد ابراهيم زرغون

/ 10 نظر / 23 بازدید
الحاج محمد ابراهيم زرغون

سلام مملو از اخلوص نيت خدمت عموم دوستان و عزيزان ، بخصوص جناب محترم رضا ، جناب محترم ظريفي ، محترم استاد فهيم ،محترم احمد جان و جناب محترم پوياي عزيز ، و ارجمندان عزيزم زينت جان نور ، مژگان جان ساغر ، و مهرانگيز جان ساحل تقديم باد. از حضور پرلطف شما نازنينان يكجهان سپاس. همچنان از پيآم هاي محبت آميز و سخنان دلپسند و لطف بي نهايت ارجمند گران ارج و پرافتخارم استاد فهيم عزيز دنيا دنيا تشكر ، بايد بگويم كه من آنقدر ها ناچيزم كه خود را در خور اين همه ستايش نمي بينم، البته آين بزرگمنشي شما ست كه بر من ذره نوازي كرديد. پروردگار عالميان(ج) شما عزيزان را آبرو و عزت دنيوي و اخروي نصيب كند. آمين! والسلام

فهیم - با یک عالم سپاس..

.....ای وطن دارم اميد تا ماه رخشان بينمت جلوه گاه مهر و الفت مهد انسان بينمت با احساسات بی پایان و عالم از امتنان میخواهم اظهار تشکری نمایم. با خواندن شعر تقاضا شده همان آهنگ تاجکی به یادم آمد که آواز خوان نامور کشور تاجکستان شعر مهر وطن زرغون صاحب را با کامپوز خوش آهنگ سرایده بود. از یاد نخواهم برد که با شعر سراه زرغون صاحب نشسته بودم و به آن آهنگ گوش داده تقاضا نمودم که یک بار دیگر به آواز خود ایشان مهر وطن را بشنوم که شنیدم و تا هنوز هم با ظرافت و زیبایی که شعر را به خوانش گرفتند در ذهن دارم. دیروز یکی از روزهای بود که نقل شعر را با خود گرفته و با نشاط و زمزمه (ای وطن دارم اميد تا ماه زخشان بينمت) راهی خانه شدم. همسرم نرگس را گفتم، ( بچیش بیا ببین که چی یک تحفه یی برت آوردیم، بگو چیس..؟) خواندن این شعر برای او همانقدر دل انگیز بود که بر من. چون خیلی خوشحال بودم برایم گفت: از طرف من هم از ته دل تشکری کنيد. که این کار را با ابراز کلمات نمیتواند کرد ولی با اظهار خلوص میخواهم کنم. زرغون صاحب خیلی ممنون زنده باشید!

پويا

زرعون گرامی سلام و تسلیم ! از حسن نظر تان نسبت به این خاکزاد ، ممنون ! مهر وطن شعر زیبائیست و سوژه اش با جان و دل پیوند عمیق دارد . کاش میشد که : ماه رخشان بینمش ، مست و شادان بینمش ---- دور از هجران بینمش ، ماه تابان بینمش ! شاد زی

sepas

تقديم به تمامي آناني كه هنوز هم تكه اي از آسمان در چشمانشان جرعه اي از دريا دردستانشان و تجسمي زيبا از خاطره ي ايثار گل هاي سرخ در معبد ارغواني دل هايشان به يادگاري مانده است. نخستين چكه ناودان بلند يك احساس را در قالب كلامي از جنس تنفس باغچه هاي معصوم ياس به روي حجم سپيد يك دفتر مي ريزيم و آن را با لهجه ي همه ي پروانه هاي اين گيتي بي انتها به آستان نيلوفري تمامي دل هاي زلال هديه مي كنم. در پناه خالق نيلوفرها مهربان و شكيبا بمانيد.

ظريفی

سلام! با دست بوسی محترم که عازم سفر بيت شريف هستيد يکبار ديگر به زيارت جناب شما سر تعظيم فرود آ ورده وشکر گذارم که توان وحوصله های طاعات وعبادات شما به خاطر انديشه در راه مردم وپر ورش فرزندان خليق وصالح به جامعه وعمران کلتور وفر هنگ اصيل افغانی ما تقويت بيشتر يافته است. سايهء جناب شما از سر جمله کم مباد رجامندم که از دعا فرا موش مان نکنيد. سفر خوش زيارت ها طاعات عبادات وراز نياز ها قبول در گاه حق باد. از حال سلامتی خويش مطلع مان کنيد تا دوستانی که جويای احوال اند ومحتاج دعای شما ازين فيض بهره ور بوده باشند. عرض حرمت.

ح. ورسی

دو ست محترم سلام ! شمارا به مطالعه ء " بو سعید در میان مردم " منتشره در وب " سخن " دعوت می نمایم. از تشریف آوری تان قبلاً تشکرمی نمایم. بااحترام

زينت

سلام به پدربزرگوارم ونهايت مهربان / پدرگرامي وجود شما مايهء بركت و حضورشما افتخارمنست ، سپاس براي حرف حرفي پرازصفا ي شما كه ازقلب عزيزومهربان تان مي تابد و ضميرجان مرا روشن و شادمان ميكند. هرچه بگويم براي كلمات شما كم است ، جز آن بگويم محبت شما را تا زنده ام فراموش نخواهم كرد. سلام مرا براي شمس عزيزم و مادرجان نازنينم ، آسيه گلم و همه فاميل وسيله شويد. اندوه دوست گرامي ( راحله جان يار) اندوه هم دوستان اوست وغم ازدل بزرگش دورباد و خدا جنت برين نصيب برادرشان كند.

زينت

فروزم ، جانم ، عزيزم سلآم ، فداي مهرباني ات. اميد كه شاد و سرحال باشي. سلام مرا براي نو آمده گان هم بگو و بگو كه چقدردوستم دارم . خدا كند حسود نشود. خيلي خوشبخت است/ زينت تو /

زينت

سلام پدرجانم / سلام فروزم ، فروز چقدرمصروفي ، دلم برايت تنگ است . زينت

راحله يار

دوست بزرگوار محمد ابراهیم زرغون سلام وعرض احترام به شما وهمه خانواده گرامی تان! از محبت وبزرگواری تان منتگزارم. صحت وباسعادت باشید.